Legendy Blue Moon (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: evenstar »

Troche mnie zastanawia ten czas gry 30 min, czy to jest czas na gracza czy całej gry? Bo tak 15 min na gracza to jakiś filler sie wydaje..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: ignus »

Odpowiadając na pytanie jako weteran poprzedniej wersji Blue Moona:
mig pisze:
Andy pisze:Fabularnie Blue Moon City "dzieje się" po Legendach Blue Moon.
A sam świat "Blue Moon", to na bazie książki jakiejś, serialu? Czy może taki na potrzeby planszówek wymyślony?
wymyślony na potrzeby gry.
evenstar pisze:Troche mnie zastanawia ten czas gry 30 min, czy to jest czas na gracza czy całej gry? Bo tak 15 min na gracza to jakiś filler sie wydaje..
gra nie jest długa, z pół godziny na jedną grę trzeba liczyć. czasami dłużej, zależy jak bardzo zaciekłe kombosy odchodzą.
Andy pisze:Do znających Legendy pytanie: czy frakcje mają zbliżoną siłę? Czy też te o prostszych regułach (Hoax, Vulca) są traktowane jako wprowadzenie do gry i nie mają szans z jakimiś Aqua czy Khind?
mają szanse. co prawda Khindy imo są przegięte w ogóle, ale można je pokonać. tak samo jak Aquę.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Andy »

ignus pisze:
Andy pisze:Do znających Legendy pytanie: czy frakcje mają zbliżoną siłę? Czy też te o prostszych regułach (Hoax, Vulca) są traktowane jako wprowadzenie do gry i nie mają szans z jakimiś Aqua czy Khind?
mają szanse. co prawda Khindy imo są przegięte w ogóle, ale można je pokonać. tak samo jak Aquę.
Dzięki. To spowodowało poważne zagrożenie dla moich 165 PLN. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: evenstar »

Hmm 15 minut na gracza to strasznie mało :( W takiej sytuacji troche droga ta gra :?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: tomb »

evenstar pisze:Hmm 15 minut na gracza to strasznie mało :( W takiej sytuacji troche droga ta gra :?
Potraktuj to wydanie jako Big Box.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: yosz »

Andy: zawsze możesz spróbować wersji elektronicznej napisanej przez Keldona http://keldon.net/bluemoon/ - gwarantuję że nieważne czym będziesz grał i tak dostaniesz bęcki :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Andy »

Bęcki od Keldona to dla mnie żadna nowina. :D Ale dzięki za link.
evenstar pisze:Hmm 15 minut na gracza to strasznie mało :( W takiej sytuacji troche droga ta gra :?
Źle liczysz. Podziel cenę gry przez liczbę rozegranych partii - tylko taki parametr ma sens.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: ignus »

Zwłaszcza, że jak już u mnie na stole ląduje Blue Moon to gramy więcej niż raz.
Nie będę mówił, że dla mnie Blue Moon jest jedna z najlepszych gier jakie miałem.

Jedyny problem mam taki, że będę musiał kupić drugi raz to samo. Nie dostałem nigdzie talii The Pillar jak kupowałem grę w 2008 roku bodaj.
Albo zatem będę się czaił na używane, na co raczej mała szansa, albo kupię jeszcze raz całość, która nie robi aż takiego wrażenia jak oryginalne wydanie (karty są mniejsze, layout kart brzydszy itd).
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: sqb1978 »

Pamiętaj cholero, nie dziel przez zero ;)

Mógłby ktoś porównać do WH:Inwazji?
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: evenstar »

Ok, ale w krótkie gry można zagrać dużo partii więc gra może sie szybciej znudzić
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: ignus »

Nie wiem czy może się znudzić. Masz ileśtam talii do gry od razu, masz też Inkwizytorów i Sojuszników, którymi możesz talię dopychać, zarówno te które konstruujesz, jak i te które są gotowe.
Dużo kombinacji tam jest, więc raczej za szybko się nie znudzisz.

Dawno temu grałem w Inwazję i to tylko dwa-trzy razy, także nie wiem jak wygląda porównanie, bo po prostu nie pamiętam jak się gra w Inwazję.
Blue Moon polega bardzo na zarządzaniu ręką, ponieważ w każdej rundzie musisz dorównać lub przebić przeciwnika w jednym z dwóch typów ataku: ziemi lub ogniu. Na co się walczy decyduje ten kto zaczyna walkę.
Możesz zazwyczaj wystawić jedną postać do walki (zasłaniając tę z poprzedniej rundy) oraz jednego Boostera (na konkretną postać) lub Supporta (na całą walkę, do czterech można mieć naraz), które dodają jakieś bonusy. Postacie i karty mają niekiedy również Power Text, który coś tam robi.
Jak jedna osoba uzna, że nie ma jak walczyć dalej, musi się wycofać. Jak się wycofuje to się zgarnia wszystkie zagrane w walce karty na discard plus osoba, która wygrała przeciąga na swoją stronę jednego lub dwa smoki (dwa jeśli walka trwała 6 lub więcej kart).
Więc różnica zasadnicza między Blue Moonem a CCG jest taka, że nie ma wbijania obrażeń przeciwnikowi, tylko przeciąganie smoków na swoją stronę. Kto zgarnie 4 smoki (tzn. wszystkie trzy i wygra walkę jeszcze raz) jest zwycięzcą rundy. Za każdego smoka dostaje się 1 kryształ, czyli punkt zwycięstwa.
Gra się do pięciu punktów.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Markus »

Blue Moon to nie jest filer! To naprawde bardzo dobra gra. Kiedys kazda frakcja kosztowala 40 zl. Koszt calosci to bylo ok 400 zl. Teraz to wszystko mamy w cenie ok 170 zl.
Zauwazcie ze gra sie do 5 krysztalow wiec pojedyncza partia nie ma szans rozstrzygnac meczu. Zwyczjowo wypadały 3 partie na 1 mecz.
Naprawde warto w tej cenie nabyc ta swietna gre.
Jedyna roznica to karty o wielkosci 50% poprzednich edycji.
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Mikele »

A czy da się w jakichś sposób porównać Legendy Blue Moon z Summoner Wars?
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: ignus »

Markus pisze:Blue Moon to nie jest filer! To naprawde bardzo dobra gra. Kiedys kazda frakcja kosztowala 40 zl. Koszt calosci to bylo ok 400 zl. Teraz to wszystko mamy w cenie ok 170 zl.
Zauwazcie ze gra sie do 5 krysztalow wiec pojedyncza partia nie ma szans rozstrzygnac meczu. Zwyczjowo wypadały 3 partie na 1 mecz.
Naprawde warto w tej cenie nabyc ta swietna gre.
Jedyna roznica to karty o wielkosci 50% poprzednich edycji.
Popieram. Ja osobiście bardzo lubię Blue Moona. Moja dziewczyna, która relatywnie krótko gra w gry (od roku powiedzmy) też się zakochała.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Markus »

Mikele pisze:A czy da się w jakichś sposób porównać Legendy Blue Moon z Summoner Wars?
nie da sie
2 rozne mechaniki
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: yosz »

Nie wiem czy mechanicznie nie jest najbliżej do Call of Cthulhu czy Blood Bowl - Menadżer drużyny. Obaj gracze przeciągają swego rodzaju linę i walczą o wpływy smoków (podobnie jak w CoC o story cards czy w Blood Bowl o mecze). Tutaj jest to oczywiście dużo prostsze mechanicznie niż w tych dwóch przypadkach, ale skojarzyło mi się właśnie z tymi dwiema grami.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: pan_satyros »

yosz pisze:Nie wiem czy mechanicznie nie jest najbliżej do Call of Cthulhu czy Blood Bowl - Menadżer drużyny. Obaj gracze przeciągają swego rodzaju linę i walczą o wpływy smoków (podobnie jak w CoC o story cards czy w Blood Bowl o mecze). Tutaj jest to oczywiście dużo prostsze mechanicznie niż w tych dwóch przypadkach, ale skojarzyło mi się właśnie z tymi dwiema grami.
Dokładnie coś w ten deseń. Podobnie jest w Schotten-Totten (w bardzo uproszczonym porównaniu).
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Rafal75 »

dla tych co nie znają angielskiego, przybliżenie mechaniki http://galakta.pl/wykreuj-legende/
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Darboh »

Pytanie: czy 8-9 latek poradzi sobie z grą?
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: rzaba »

Darboh pisze:Pytanie: czy 8-9 latek poradzi sobie z grą?
własnie czekam na paczke i bede bede grał z 8-latkiem wiec mam nadzieje w przyszlym tygodniu dam znac
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Darboh »

rzaba pisze:
Darboh pisze:Pytanie: czy 8-9 latek poradzi sobie z grą?
własnie czekam na paczke i bede bede grał z 8-latkiem wiec mam nadzieje w przyszlym tygodniu dam znac
:) powinieneś pisać bloga :)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: B »

Preordery są już wszędzie, w związku z tym taka prośba do tych co zamówili.

Chodzi mi o jakość tłumaczenia na polski - niech ktoś (najlepiej jakaś max maruda) się wypowie jak już dostanie pudło w swe ręce, jak to wygląda, czy jest zrozumiale, czy jest siermiężnie, kwadratowo i czy bardzo zęby bolą?

Myślę, żeby to sobie sprawić jako wersja wyjazdowa, bo jak mam pierwszą edycję brać na jakąś rajzę to kombinuję, które talie wziąć, które zostawić i potem zawsze jest żal że gdybym wziął tych i tamtych to bym pewnie wygrał a tymczasem zostali w domu. Tutaj niby mniejsze karty i wszystko zbiorczo upakowane. Pewnie też karty są jakieś plastikowate (może takie jak w rune age) co też ma znaczenie, bo na wyjazdach się te ogromne papierówki z 1 edycji trochę ścierają. I gorzej się mieszczą na stolikach, łatwiej hamburgerem ubrudzić...

Jeśli tylko tłumaczenie byłoby OK to widzę sens.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: Banan2 »

B pisze:Chodzi mi o jakość tłumaczenia na polski - niech ktoś (najlepiej jakaś max maruda)
Myślisz, że ktoś będzie się chciał podłożyć? :wink:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: B »

Żarty żarcikami, a tymczasem gra już w sklepach, czekam na jakieś szczere marudzenie!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Legendy Blue Moon PL

Post autor: tomb »

Pogrywam sobie z Keldonem i dowiedziałem się, jak do tej pory, że talie są dość zróżnicowane, co pozwala na odmienny sposób gry każdą z nich, jak również wymusza konieczność dostosowania stylu gry do talii przeciwnika. To oczywiście nic szczególnego.
Skutkiem takich rozwiązań jest to, że początkowo Keldon rozbija mnie w pył, potem uczę się danej talii i z czasem udaje mi się, z mniejszą lub większą regularnością, wygrywać z przeciwną talią, która dopiero co wydawała się przepotężna. No, ale przecież gram z programem, który korzysta tylko z ograniczonej liczby rozwiązań, a nie ma ich (chyba) tylu, ile daje mu np. Race for the Galaxy.

Stąd pytanie do znawców gry i/lub Keldona - jak bardzo istotny jest w tej grze czynnik ludzki? Czy żywy przeciwnik jest wstanie wycisnąć z tej gry więcej ponad podejmowanie najwłaściwszych rozwiązań, na których, jak sądzę, oparte jest działanie Keldona? Trudno mi określić, jakie znaczenie ma w tej grze blef (i czy w ogóle je ma)? Ile zależy od dociągu kart, a ile od umiejętności kontrolowania rozwoju rozgrywki?

Albo po prostu - czy Keldon jest w tę grę dobry?
ODPOWIEDZ