Carcassonne Zamek czy Citadels?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
natural1
Posty: 5
Rejestracja: 15 sty 2007, 13:13

Carcassonne Zamek czy Citadels?

Post autor: natural1 »

Która z gier lepsza? Obie są podobne z tego co czytałem, mają podobne miejsca w rankingach ale nie wiem którą wybrać. Najczęściej gram w 2 osoby.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

hmmm .. W 2 osoby .. To ja polecam Memoir'44 :lol: Też podobna :wink:

Tak poważnie mówiąc: IMO jeżeli częściej będziesz grał w dwie osoby, będąc na Twoim miejscu wybrałbym Carcassonne. Grałem w dwie osoby, rewelacja to nie jest, jednak rozgrywki są całkiem miłe jak dla mnie. Nie wyobrażam sobie za to, rozgrywki w Cytadele na dwóch graczy :roll: Nie odważyłem się jeszcze tego zrobić, ale może kiedyś spróbuję :twisted:

Jednym słowem : Carcassonne.

P.S.
Carcassonne jest podobne do Cytadeli :?: Proszę powiedzieć mi pod jakim względem, bo chyba żyje w nieświadomości :wink:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Magma pisze: P.S.
Carcassonne jest podobne do Cytadeli :?: Proszę powiedzieć mi pod jakim względem, bo chyba żyje w nieświadomości :wink:
Tak samo jak Wilki i Owce są podobne do Banga! Też mają inną mechanikę, inną preferowaną liczbę osób do gry, inne elementy... :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

grałem bardzo dużo w Cytadelę w dwie osoby- to była moja pierwsza gra:)

jest sporo strategii, blefu przy wyborze postaci, przewidywania przeciwnika. Zwycięstwo zależy od przechytrzenia partnera i optymalnego dysponowania swoimi kartami bardziej niż od trafu.

uwaga- są osoby którym taki sposób rozgrywki nie leży, i nie wyobrażają sobie cytadeli 2player- traktują ją bardziej jako party game.

Dodatkowe postacie i dzielnice w polskiej edycji zwiększają replay value- można tworzyć różne kombinacje postaci i fioletowych dzielnic

zwykle graliśmy do 10 punktów, i z kilkoma losowo (tak by nikt nie wiedział jakimi) wybranymi dzielnicami fioletowymi.

Cytadela ma plus, że sprawdzi się także na 3,4- teoretycznie do bodajże 8 osób- chociaż wtedy gra zmieni charakter na mocno losową i z dłuższymi przestojami. Mnie to nie odpowiada- zawsze w pierwszej turze byłem ubity, w drugiej okradziony, i przez resztę gry mogłem podziwiać rozwój przeciwników, coraz bardziej oddalających się ode mnie

Carcassonne Zamek- od razu powiem że po skombinowaniu dodatkowych pionków można grać w 3(sprawdzone) a i w 4 pewnie by się dało.

gra szybka, sympatyczna, proste reguły, brak przestojów,możliwe stosowanie różnych strategii. Mimo to nie gramy często- OBECNIE jakos wolę bardziej rozbudowane gry. Na początku - myślę że byłbym Zamkiem zachwycony dłużej.

Co najbardziej różni te gry- w cytadeli jest interakcja negatywna, czyli zabijanie i okradanie innych postaci. Stanowi to istotę gry:) Carcassonne jest bardziej pokojowe, każdy sobie coś buduje.

Hm to chyba wszystko:)
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

Nie wyobra¿am sobie za to, rozgrywki w Cytadele na dwóch graczy Nie odwa¿y³em siê jeszcze tego zrobiæ, ale mo¿e kiedy¶ spróbujê
gralem w cytadele w 2 osoby :D
gralo sie bardzo dobrze
jest troche kombinowania


a tak wogole to chwilowo nie ma w sprzedazy polskiej wersji cytadeli
wiec wybierz carcassonne
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Re: Carcassonne Zamek czy Citadels?

Post autor: hobb3 »

natural1 pisze:Która z gier lepsza? Obie są podobne z tego co czytałem, mają podobne miejsca w rankingach ale nie wiem którą wybrać. Najczęściej gram w 2 osoby.
Odpowiedź na pytanie ogólne Carcassone czy Cytadela --- zdecydowanie Cytadela.

Jednak w przypadku tylko dwóch graczy i wyboru między tymi grami, to tylko Carcassone. Cytadela staje się zupełnie inną grą i BARDZO WIELE traci. Moim zdaniem taka gra nie ma sensu.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Magma pisze: Carcassonne jest podobne do Cytadeli :?: Proszę powiedzieć mi pod jakim względem, bo chyba żyje w nieświadomości :wink:
Ja bym obstawiał podobieństwo polegające na tym, że obie wcale nie przypominają Monopoly ani Chińczyka ;)
m.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Re: Carcassonne Zamek czy Citadels?

Post autor: Dusso »

hobb3 pisze: Odpowiedź na pytanie ogólne Carcassone czy Cytadela --- zdecydowanie Cytadela.

Jednak w przypadku tylko dwóch graczy i wyboru między tymi grami, to tylko Carcassone. Cytadela staje się zupełnie inną grą i BARDZO WIELE traci. Moim zdaniem taka gra nie ma sensu.
Kurcze według jednych traci, według innych zyskuje; w dwie osoby Cytadela zmienia się w mocno strategiczny pojedynek, gdzie trzeba o wiele bardziej planowac, niż przy wiekszej ilości osób.
Grywamy często w Cytadelę we dwójkę, sprawdza się świetnie, oddaję głos na Cytadelę :)
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

maluman pisze: Ja bym obstawiał podobieństwo polegające na tym, że obie wcale nie przypominają Monopoly ani Chińczyka ;)
m.
Byłem pewien, że ktoś w końcu mnie oświeci :lol: Dzięki maluman, będę dozgonnie wdzięczny :wink:

Co do Cytadeli 2players, nadal sobie tego nie wyobrażam. Naprawde mam wrażenie, że ta gra w tym momencie traci sens :( Jednak spróbuje z czystej ciekawości. Za to w 3 osoby gra mi sie już bardzo dobrze. Każdy ma po dwie postacie i wtedy można sobie szaleć 8)

Ja zostaje przy Carcassone :)
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

a dla mnie właśnie w dużo osób cytadela traci sens z powodów opisanych w moim poprzednim poscie. W pierszych rundach dochodzą do mnie albo beznadziejne postacie (bo jestem daleko od rozpoczynającego, a króla ktoś wziął) albo zostanę ubity/okradziony (umiejętności nie mają wiele do rzeczy- po prostu ktoś bierze zabójcę/złodzieja i wybiera sobie losowo ofiarę)
no i pozostaje przez resztę czasu podziwianie miast przeciwników, którzy mają wiecej dzielnic i więcej kasy, za co mają coraz wiecej lepszych dzielnic. Klasyczny efekt kuli śnieżnej.
A w dwie osoby praktycznie wszystko zależy od twoich wyborów, można tworzyć strategię i komba postaci; nie czeka się 10 minut na swoją turę, by dostać jakieś losowe resztki:)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Widać nie natrafiłeś na odpowiednich graczy. Jak ktoś ciągle by wybierał postacie jako pierwszy (brałby cały czas króla) i na dodatek miałby mocno rozbudowane miasto, to idealny kandydat na cel zabójcy.


Kraść i zabijać losowo. Przecież to bez sensu (poza początkiem gry). Trzeba wyczuć kogo wziął gracz prowadzący (zabójca), albo najbogatszy (złodziej). Cytadela to w dużej mierze gra blefu. Biorąc cały czas postać, którą najbardziej potrzebujemy nie wygramy - ubiją nas, albo okradną. Trzeba wyczuć kiedy wziąść dla zmyłki kogos innego.

Na dwie osoby nie grałem, minimum u mnie to było trzy osoby. Jest co prawda dynamiczniej, ale mi na przykład gra na comba jakoś mniej odpowiada. Robi się wtedy gra w stylu karcianki kolekcjonerskiej, ale na taką zaledwie osiem postaci, to trochę mało.

Ale cóż, każdy lubi coś innego. I tak mamy sytuację, gdzie część osób piszę, że na dwie to kicha, że musi być duże grono, a inna część osób że jest na odwrót.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

kraść i zabijać losowo. Przecież to bez sensu (poza początkiem gry)
tylko że na początku jak się komuś tak oberwie, tu ma ciężko nadgonić- ma mniej dzielnic->mniej możliwosci podatkowania-> mniej możliwości zdobycia pieniędzy na budowę innych dzielnic. No i jest dalej od zwycięstwa, przecież warunkiem zwycięstwa jest budowanie dzielnic właśnie.
Od karcianki kolecjonerskiej różni cytadelę brak przymusu dodatkowych inwestycji dla każdego gracza i co za tym idzie syndromu 'zwycięzam bo więcej wydaję wiecej na karty'. Mnie gra na comba, przeciwko komuś innemu (im więcej graczy tym mniej opłaca się szkodzić- tak naprawdę wtedy pomagam wszystkim pozostałym minus ja i ten komu szkodzę) odpowiada- o ile system nie zmusza mnie do ciągłego wydawania kasy i liczą sie wylącznie umiejętności

W każdym razie cytadela poszla na półkę, przykryta kolejnymi zakupami. W 2 też już nie gramy, przeszliśmy na bardziej rozbudowane tytuły. Ale może jeszcze kiedyś cytadela wróci na stół
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Post autor: charlie brown »

Która z gier lepsza? Obie są podobne z tego co czytałem, mają podobne miejsca w rankingach ale nie wiem którą wybrać. Najczęściej gram w 2 osoby.
Z powyższej dyskusji wniosek jest jeden: kupuj obydwie :)
ODPOWIEDZ