Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Gambit »

Rafal1970 pisze: 13 wrz 2021, 10:53
donmakaron pisze: 13 wrz 2021, 10:13 Wypraska niby jest w miarę ok, ale jak wszystko zakoszulkujesz, podzielisz na mniejsze porcje i dorzucisz jakieś swoje pomoce do gry, to się okaże niewystarczająca. Nie wspominając o dodatku.
W grze jest bardzo dużo elementów, które rozłożyć trzeba na przeróżne stosy, talie i zestawy. Dobrze to mieć w miarę ogarnięte w pudełku.
Na właśnie zacząłem „koszulkowanie” no i wszystkiego jest dużo.
Czy Ty korzystasz z jakiegoś insertu ? Jak "ogarnołeś" pudełko?
Ja mam całość zakoszulkowaną (z dodatkiem) i wszystko świetnie mieści się w insercie od reDrewno
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Rafal1970 pisze: 13 wrz 2021, 10:53 Na właśnie zacząłem „koszulkowanie” no i wszystkiego jest dużo.
Czy Ty korzystasz z jakiegoś insertu ? Jak "ogarnołeś" pudełko?
Do 3 edycji robiłem insert z gąbki. Nie było to jednak idealne rozwiązanie, więc do 4 edycji poszedłem w druk 3D i to jest moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1603 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: feniks_ciapek »

Zaraz nas zmoderują, ale powiem tak:

Folded Space jest najtańszy, ale zostawia miejsce z boku na dodatek (pusto w pudełku) i nie jest jakoś super wygodny. Wymieniłem na reDrewno i polecę każdemu, chociaż cena jest wysoka.
okienko1234
Posty: 230
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 68 times
Been thanked: 26 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: okienko1234 »

miszczu666 pisze: 27 sie 2021, 11:46
Evokenx pisze: 06 cze 2021, 22:51 W sumie szkoda, myślałem że seria będzie rozwijana o nowe dodatki to i dodruki się będą naturalnie pojawiać-
Tydzień temu Galakta ogłosiła dodruk podstawki na 4 kwartał 2021, a dodatku na 1 kwartał 2022.
Także nasycenie chyba jeszcze nie nastąpiło :D
Galatka chwaliła się gdzieś może czy dodruk PoK będzie nadal zawierał błędy kolorystyczne na kartach i miniaturkach?
Z tego co czytałem 2 i 3 dodruk angielskiej wersji podobno prawie niczego nie naprawił.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

okienko1234 pisze: 17 wrz 2021, 21:08 Galatka chwaliła się gdzieś może czy dodruk PoK będzie nadal zawierał błędy kolorystyczne na kartach i miniaturkach?
Z tego co czytałem 2 i 3 dodruk angielskiej wersji podobno prawie niczego nie naprawił.
Zmiana kolorów jest już raczej permanentna, ponieważ zaszła zmiana w procesie druku. Być może nowy dodruk podstawki będzie miał takie same odcienie jak dodatek, a stara wersja podstawki nigdy nie będzie w pełni kompatybilna kolorystycznie.
Rafal1970
Posty: 206
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Rafal1970 »

Rozważam nabycie dodatku do Twilight Imperium tj. Proroctwa królów (jeszcze jest dostępny w sklepach). Pytanie do weteranów - czy warto?. Gra sama w sobie jest kompletna i "wielka", a rozgrywka trwa wiele godzin. Czy warto to jeszcze komplikować i wydłużać czas rozgrywki ? Przykładowo i tak prawdopodobnie nigdy nie zagram w 8 osób.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: donmakaron »

Raczej warto. To naprawdę dobry dodatek, nieźle balansuje frakcje z podstawki (choć parę nowych jest bardzo mocnych) i fajnie uzupełnia to czego brakowało z podstawce (eksploracja, konkretniejsze sojusze, piechota zmechanizowana). Do tego dodatkowe cele urozmaicają rozgrywkę i zmniejszają znaczenie technologii w wygrywaniu, a uprzyjemniając granie techami, bo jest większy wybór.

Z drugiej strony gra do 10 punktów staje się nieco nierówna, bo punktów w grze jest zwyczajnie więcej i ostatnie rundy to nie rzadko kwestia kości, szczęścia w dobieraniu celów sekretnych i przeoczenia przeciwników.

Jeśli macie na koncie przynajmniej kilkanaście partii w czwartą edycję, moim zdaniem warto zainteresować się dodatkiem. Chociażby dla nowych techonogii, nowych systemów, eksploracji, mechów i leaderów.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: sin »

grzeslaw90 pisze: 17 wrz 2021, 21:48
okienko1234 pisze: 17 wrz 2021, 21:08 Galatka chwaliła się gdzieś może czy dodruk PoK będzie nadal zawierał błędy kolorystyczne na kartach i miniaturkach?
Z tego co czytałem 2 i 3 dodruk angielskiej wersji podobno prawie niczego nie naprawił.
Zmiana kolorów jest już raczej permanentna, ponieważ zaszła zmiana w procesie druku. Być może nowy dodruk podstawki będzie miał takie same odcienie jak dodatek, a stara wersja podstawki nigdy nie będzie w pełni kompatybilna kolorystycznie.
Na BGG piszą, że nowym druku wyeliminowano problem zarówno z figurkami jak i kaflami, tutaj temat. Co ważne wygląda na to, że nie jest to tylko szczęście autora, ale jest więcej głosów o poprawnym wydruku: "A few reddit and BGG posts have indicated that the tile issue was mostly corrected by the time of the 2nd printing."
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
jediwolf
Posty: 402
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 83 times
Been thanked: 80 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: jediwolf »

O co chodzi z tymi kolorami?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: grzeslaw90 »

jediwolf pisze: 20 wrz 2021, 09:24 O co chodzi z tymi kolorami?
Kolory elementów dodatku nie zgadzały się z kolorami podstawki. Mieszasz kafle i po rewersach widać, które są z dodatku np.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: playerator »

grzeslaw90 pisze: 20 wrz 2021, 10:24 Kolory elementów dodatku nie zgadzały się z kolorami podstawki. Mieszasz kafle i po rewersach widać, które są z dodatku np.
Sorry jeśli już było, ale czy są przewidziane jakieś działania naprawiające ten stan rzeczy? Czy lepiej odpuścić to wydanie dodatku?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1603 times
Been thanked: 936 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: feniks_ciapek »

playerator pisze: 20 wrz 2021, 10:53 Sorry jeśli już było, ale czy są przewidziane jakieś działania naprawiające ten stan rzeczy? Czy lepiej odpuścić to wydanie dodatku?
Raczej nie spodziewałbym się żadnej oferty ze strony wydawcy. Ja bym teraz polował na drugie wydanie. Aczkolwiek czy wyjdzie po polsku, to szczerze mówiąc nie wiem.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: sin »

feniks_ciapek pisze: 20 wrz 2021, 12:35
playerator pisze: 20 wrz 2021, 10:53 Sorry jeśli już było, ale czy są przewidziane jakieś działania naprawiające ten stan rzeczy? Czy lepiej odpuścić to wydanie dodatku?
Raczej nie spodziewałbym się żadnej oferty ze strony wydawcy. Ja bym teraz polował na drugie wydanie. Aczkolwiek czy wyjdzie po polsku, to szczerze mówiąc nie wiem.
Dodruk polskiego dodatku zaplanowany jest na Q1 2022.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
rzem
Posty: 65
Rejestracja: 30 wrz 2015, 18:00

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: rzem »

Rafal1970 pisze: 19 wrz 2021, 00:14 Rozważam nabycie dodatku do Twilight Imperium tj. Proroctwa królów (jeszcze jest dostępny w sklepach). Pytanie do weteranów - czy warto?. Gra sama w sobie jest kompletna i "wielka", a rozgrywka trwa wiele godzin. Czy warto to jeszcze komplikować i wydłużać czas rozgrywki ? Przykładowo i tak prawdopodobnie nigdy nie zagram w 8 osób.
Ja bez dodatku chyba bym już nie usiadł do gry - absolutny MUST HAVE ;)
I tak - wciąż gra na 6-ciu jest chyba najbardziej optymalna (chociaż fakt - każda konfiguracja ilości graczy ma trochę inny gameplay)

ps. z dodatkiem polecam grę na 12 pkt
https://discord.gg/frwH6Fy7ZU - Twilight Imperium 4 na Discordzie
Awatar użytkownika
Evenfall
Posty: 612
Rejestracja: 25 cze 2007, 10:31
Lokalizacja: Kobiór
Has thanked: 97 times
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Evenfall »

Chciałbym dodać sobie do swojego TI w wersji polskiej karty z codexów (karty omega, karty akcji oraz relikty). Ktoś drukował, żeby wyglądały profesjonalnie? Jest jakieś tłumaczenie, czy dodaliście wersje angielską, a reszta kart została polska? Ktoś coś? :)
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Evenfall pisze: 17 paź 2021, 11:00 Chciałbym dodać sobie do swojego TI w wersji polskiej karty z codexów (karty omega, karty akcji oraz relikty). Ktoś drukował, żeby wyglądały profesjonalnie? Jest jakieś tłumaczenie, czy dodaliście wersje angielską, a reszta kart została polska? Ktoś coś? :)
Karty z obu kodeksów są już przetłumaczone. Drukowanie było już organizowane. Pliki mają w MPprint, a jeśli chcesz drukować gdzie indziej, to daj znać, a podeślę Ci grafiki gotowe do wydruku.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: playerator »

XLR8 pisze: 25 sie 2021, 21:45 Ma ktoś może codex 1 po Polsku? Znalazłem codex 2, ale niestety 1 już nie :(
Można prosić o podpowiedź, gdzie są dostępne te pliki?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
mzdxtvtpxodyezkhfe
Posty: 28
Rejestracja: 21 paź 2021, 09:14
Has thanked: 33 times
Been thanked: 10 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: mzdxtvtpxodyezkhfe »

Jest robione zamówieni zbiorowe na druk Codexów:
viewtopic.php?p=1406785
jediwolf
Posty: 402
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 83 times
Been thanked: 80 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: jediwolf »

mzdxtvtpxodyezkhfe pisze: 25 paź 2021, 10:40 Jest robione zamówieni zbiorowe na druk Codexów:
viewtopic.php?p=1406785
A co to są te całe codexy?
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: sin »

jediwolf pisze: 25 paź 2021, 11:20
mzdxtvtpxodyezkhfe pisze: 25 paź 2021, 10:40 Jest robione zamówieni zbiorowe na druk Codexów:
viewtopic.php?p=1406785
A co to są te całe codexy?
Publikacje internetowe od wydawcy zawierające między innymi aktualizacje zasad i dodatkowe elementy gry (przykładowo nowe karty akcji, zmienione karty technologii czy też weksli frakcyjnych). W ramach zamówienia zbiorowego można zamówić sobie wydrukowane właśnie te nowe elementy, a całe codexy wraz z fluffem dostępne są w Internecie.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: playerator »

sin pisze: 25 paź 2021, 11:44 (...) a całe codexy wraz z fluffem dostępne są w Internecie.
Polska wersja też jest gdzieś dostępna?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: sin »

playerator pisze: 25 paź 2021, 12:20
sin pisze: 25 paź 2021, 11:44 (...) a całe codexy wraz z fluffem dostępne są w Internecie.
Polska wersja też jest gdzieś dostępna?
Niestety nie wiem. Zamówiłem karty w ramach innej zbiórki i nie mam zastrzeżeń co do tłumaczenia, ale nie widziałem chyba polskojęzycznej wersji elektronicznej.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Evenfall
Posty: 612
Rejestracja: 25 cze 2007, 10:31
Lokalizacja: Kobiór
Has thanked: 97 times
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Evenfall »

Harth kilka postów wyżej pisał, że karty są przetłumaczone. Drukujemy wersję PL.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: playerator »

Karty widziałem i pewnie zamówię. Ale czy reszta też jest przetłumaczona?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Sever »

Jak się sprawuje Twilight na trzech graczy? Moja grupka składa się głównie z trzech a czasami czterech osób. Warto inwestować?
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
ODPOWIEDZ