18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 268 times
Been thanked: 296 times

Re: 18xx

Post autor: siepu »

Będziemy mieli stała trójkę/dwójkę, więc trudność i różnice w stosunku do innych 18xx nie mają znaczenia, liczy się jakość gry. 1848 wpisałem, bo ogólnie polecana i akurat jest w planszostrefa. 1849 grałem, jest całkiem śmiesznie, chyba że nikt nie zbankrutuje, ale faktycznie trudniej dostępna i wydaje mi się, że lepiej na 4. Piszcie, każdą opinie przygarnę.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 577 times
Been thanked: 932 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Wątek do takich pytań: viewtopic.php?p=1451060
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 268 times
Been thanked: 296 times

Re: 18xx

Post autor: siepu »

Wątek widziałem, ale napisałem tutaj, bo zdecydowanie nie szukam gry na początek, trochę przecież grałem. Jak pytanie wciąż nie na miejscu to oczywiście do wywalenia.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Ej, 1862 całkiem nieźle chodzi na 2, tylko jest bardzo szachowo. Na gejmsach jest nawet koleś, co prawie tylko gra live 2p 1862 :D
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3419
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1166 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: piton »

siepu pisze: 01 maja 2024, 17:41 Wątek widziałem, ale napisałem tutaj, bo zdecydowanie nie szukam gry na początek, trochę przecież grałem. Jak pytanie wciąż nie na miejscu to oczywiście do wywalenia.
[i jak odpowiedź za późno, to sorry, majówka]
bierz 62, gra do grania milion razy, masa rzeczy do odkrywania i fakt - jedna z najtrudniejszych 18xx
2-5 działa doskonale* (6-8 nie grałem )

* (oczywiście w mojej opinii, aczkolwiek przyjdą marudy i nakażą Tobie grać tylko w 4)
inny_89
Posty: 172
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 232 times
Been thanked: 92 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

siepu pisze: 01 maja 2024, 15:56 Będziemy mieli stała trójkę/dwójkę, więc trudność i różnice w stosunku do innych 18xx nie mają znaczenia, liczy się jakość gry. 1848 wpisałem, bo ogólnie polecana i akurat jest w planszostrefa. 1849 grałem, jest całkiem śmiesznie, chyba że nikt nie zbankrutuje, ale faktycznie trudniej dostępna i wydaje mi się, że lepiej na 4. Piszcie, każdą opinie przygarnę.
Ja jedynie dodam od siebie, że aktualnie gram sobie na gejmsach w Harzbahn i na 3 naprawdę przyjemnie się gra.

Niestety nie mam pojęcia jak to na 2 chodzi ale biorąc pod uwagę specyfikę ciekawej licytacji i tego, że nie ma tutaj szalonej gry na giełdzie to zakładam, że na 2 osoby to właśnie powinien z tego wyjść szachowy pojedynek. Do sprawdzenia.
Na 3 jest świetnie i gorąco polecam.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
inny_89
Posty: 172
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 232 times
Been thanked: 92 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

Pytanie totalnego laika: dlaczego 1817 jest określane jako "od 3 graczy" natomiast 18usa "od 2 graczy".
Patrzę na BGG.

Widziałem też filmik na YT CHYBA od Bancruptcy club gdzie faktycznie grali sobie w 2 osoby w 18usa.

Czy w 18usa jest jakiś ukryty ficzer, którego nie zauważam, a który sprawia, że właśnie gra od 2 osób się już sprawdza bardziej niż w 1817 ?

Czy to taki chwyt marketingowy?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 577 times
Been thanked: 932 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Chwyt marketingowy.
inny_89
Posty: 172
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 232 times
Been thanked: 92 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

Galatolol pisze: 07 maja 2024, 16:14 Chwyt marketingowy.
Ehh, niby człowiek wiedział się się łudził :D

Muszę jednak przyznać, że oglądając rozgrywkę na 2 w 18usa wyglądało to dosyć atrakcyjnie. Tak, szachowo trochę.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 377 times
Been thanked: 810 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: Apos »

Miałem przyjemność zagrać na żywo w 1817, potocznie nazywaną królową osiemnastek. Wow, ale czacha dymiła :D!

To 18XX z silnym nastawieniem finansowym i m.in. takimi elementami jak:
  • częściowa kapitalizacja;
  • spółki 2/5/10-udziałowe i ich konwersje;
  • mechanika mergerów;
  • przejęcia;
  • likwidacje firm;
  • shorty;
  • pożyczek
Zapewne same te nazwy przestraszą 7/8 potencjalnych graczy, ale dla tych którzy zostaną i odważą się zagrać będzie czekać prawdziwa jazda bez trzymanki. Mnie natomiast wszystkie te mechaniki bardzo przypadły do gustu. Po pierwsze świetnie one działają, są bardzo tematyczne, a po drugie ile w tym wszystkim kryje się możliwości! Od manipulowaniem wartością akcji na giełdzie, aż po prowadzenie silnej spółki z dużą płynnością finansową do podbojów na planszy. Zrozumieć mechaniki było dość łatwo, ale kiedy je stosować, w jaki sposób, jak przewidywać zagrywki innych graczy to już zupełnie inna historia.
Dzięki Marcinowi (@magole ) oraz Michałowi, którzy przedstawili mi grę, podpowiadali o możliwościach i konsekwencjach różnych akcji, wsiąkłem w pełni w rozgrywkę. Pomimo tego, że grałem wcześniej w 1817 online, to rozgrywka przy stole z weteranami otworzyła mi oczy na jak głęboka jest to planszówka. Brutalna rozgrywka wciąga, jest pełna różnorakiej interakcji na wielu poziomach. Mam wrażenie, że tu mamy tak duże pole do popisu, że można wybrnąć z nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji.
Na plus czas pierwszej rozgrywki, bo w wariancie NA zajął nam 3h50m - jak na takiego kolosa, dobry wynik.

Obrazek

Marcin i Michał grali już ponad 30 razy w 1817 i ta nie znudziła im się wcale. W/g mnie wiele to świadczy o ponadczasowym designie gry planszowej. Co więcej, zaskoczyłem chłopaków niektórymi zagrywkami i rozbudową mapy jakiej wcześniej nie widzieli. Przez to można rzec, że nadal nowi gracze mogą odrywać niepoznane jeszcze przez weteranów zagrywki.
Manewrowałem między atakami jednego i drugiego rywala. Miałem problemy z dwoma gorzej prosperującymi spółkami, ale jedną zlikwidowałem, a drugą kupiła moja trzecia spółka. Marcina doprowadzałem do bankructwa poprzez dobre działanie tej trzeciej spółki, którą mocno "shortował. Ta dzięki pomocy Michała prosperowała, bo jemu też zależało na ubiciu rywala. Moja firma stała się najlepiej zarabiającą spółką, z silnymi lokomotywami oraz trasami. Miałem kapitał w spółce oraz w ręce gotowy do inwestycji i ekspansji. Otwarcie nowych firm i train rush był pomysłem na wykończenie firm Michała, który też popadał w problemy finansowe. Chłopaki poddali grę i ostatecznie udało się wygrać 8) .

Minusy?
Na pewno nie jest to gra do zagrania w początkującym gronie. Nie ukrywam, że tak pozytywny odbiór gry zawdzięczam duetowi na M, a wiedza jaką się ze mną podzielili jest bezcenna. Gra posiada ogrom możliwości i zapewne po samym przeczytaniu instrukcji potencjalny gracz niewiele by wiedział.
Bankrut, tu mam mieszane uczucia. Z jednej strony podkręca to jeszcze bardziej emocje, z drugiej kończy grę dla nieszczęśnika. Nie przepadam za tym rozwiązaniem w AoS, tu jednak po bankrucie i licytacji jego spółek może wykreować się potencjalny zwycięzca i gra się zakończy szybko.

Emocji nie brakowało, a sytuacja na planszy zmieniała się jak w kalejdoskopie. Rozgrywka jest tu bardzo dynamiczna, a to uwielbiam w planszówkach. Pomimo prawie 4h rozgrywki, czas ten minął błyskawicznie, bo nie było ani chwili na nudę.

Jedna z najlepszych zaawansowanych gier ekonomicznych jakie poznałem. Chcę więcej!
ODPOWIEDZ